Mesto Lipany panoráma
 

Beseda so spisovateľkou Janou Pronskou

vložený: 10.04.2018 07:36, , čítaný: 339x

Beseda so spisovateľkou Janou Pronskou

V utorok po veľkonočných sviatkoch našu mestskú galériu a svoje čitateľky navštívila známa spisovateľka, s prívlastkom „prvá dáma slovenskej ľúbostnej romance“, pani Jana Pronská. Pochádza z Gelnice a spolu s manželom a tromi deťmi žije na samote neďaleko Nálepkova. Debutovala v roku 2008 románom Zlatníkova chovanica, ktorý sa vo  vydavateľstve Slovenský spisovateľ v čitateľskej ankete umiestnil na 3. mieste v kategórii Debut roka. Za uplynulých desať rokov napísala 16 historicko-ľúbostných románov, plných lásky a vášne, ale i intríg a nenávisti.

Aj napriek tomu, že vyštudovala geologicko-banícku strednú školu, od detstva  snívala o tom, že ona jedného dňa vydá knihu, rovnako ako iné deti snívajú o tom, že budú z nich požiarnici, piloti, baletky, modelky. Ba práve to, že dobre poznala podzemné bohatstvo, ktoré sa v minulosti nachádzalo pod povrchom našej krásnej krajiny, jej pomohlo aj pri poznávaní histórie a následne pri písaní historicko-romantických príbehov. Ako sama povedala: „Dokáže ma nadchnúť každý kameň zrúcaniny, veď ho kedysi kládla na hradný múr niečia ruka, a za tým sa skrýva príbeh konkrétneho človeka a doby, v ktorej žil. Dokáže ma inšpirovať starodávny šperk na fotografii, lebo za ním sa skrývajú ruky majstra, ktorý ho stvoril. Zaujímavý príbeh môže byť v každej maličkosti, pridám len kulisy, hlavné a vedľajšie postavy, vložím ho do prostredia a popritom sa snažím, aby som s ním ponúkla aj reálie.“

Poslucháčky a čitateľky so svojou  obľúbenou spisovateľkou živo diskutovali i o živote v minulosti a súčasnosti a na záver nechýbala ani autogramiáda. Za besedu ďakujeme pracovníčke Mestskej knižnice Lipany, pani B. Šimovej, ktorá stretnutie so spisovateľkou zorganizovala.

Mária Kmecová, členka kultúrnej komisie pri MsZ

Pripojené fotogalérie