Oficiálna stránka mesta Lipany

Kultúra a šport - aktuality

  Linky:
 • www.lipany.sk/kalendar-podujati/ - Kalendár podujatí v meste
 • www.lipany.sk/msu-referat-miestnej-kultury/ - Oddelenie kultúry a športu mesta Lipany
 • www.lipany.sk/kniznica/ - Mestská knižnica
 • www.lipany.sk/zaujmova-umelecka-cinnost/ - Záujmová a umelecká činnosť
 • www.lipany.sk/videogaleria/ - Videogaléria
 • www.lipany.sk/fotogaleria/ - Galéria
 • www.zus-lipany.sk - Základná umelecká škola v Lipanoch
 • www.modratorysa.sk - Komunitná nadácia Modrá Torysa
 • www.ncl.dmp.sk - Bojové umenie
 • www.septemthillis.sk - Spevácky zbor Septemthillis
 • www.tktilia.lipany.sk - Tanečný klub Tília Lipany

  Partnerské mestá:
 • www.muszyna.pl - Miasto i Gmina Muszyna
 • www.piwniczna.pl - Miasto i Gmina Piwniczna-Zdroj
 • www.strzyzow.pl - Miasto i Gmina Strzyżów
 • - Chust
 • - Fajslawice

   Aktuálne:

    Beh na Minčol – 10. ročník

    Lipany 7. júna 2011

    Prvý júnový týždeň na Hornej Toryse už desiatykrát patril aj behu do vrchu - Behu na vrchol Minčola. Tohtoročné súťaženie  malo niekoľko prívlastkov.

    Až dvom pretekárom sa podarilo famóznym spôsobom prekonať rekord trate. Poliak Andrzej Dlugosz  posunul čas na neuveriteľných 21,37! V dusnom počasí od pol tretej vybehlo na trať 54 pretekárov v hlavnej disciplíne. Na trati dlhej 4 100 metrov s výškovým prevýšením 522 m museli siahnuť až na dno svojich síl. Deťom a mládeži boli venované kratšie trate – bežali na  200, 400 a 800 m. Až   32 pretekárov sa odhodlalo na súboj s časom a výškovým prevýšením.

    Prvýkrát v histórii sa preteky monitorovala i  slovenská televízia, ktorá ponúkla v Regionálnom denníku pozvánku a v deň pretekov redaktor p. Navrátil (rodák zo Šariša) s dcérou urobili niekoľko rozhovorov s organizátormi a pretekármi . Zábery z priestorov štartu,  útulne a v cieli boli možné len vďaka pomoci Juraja Figuru, ktorý autom vyviezol členov STV po trati až k cieľu.

    O pretekoch a atraktivitách v okolí takisto referoval aj slovenský rozhlas (Radio Regina) vo večernom vysielaní.

    Všetci pretekári obdržali tričko s logom pretekov a chutný guláš a občerstvenie. Všetci sme boli radi, že búrka prišla až po ukončení a vyhlásení výsledkov. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorý poskytli finančné zdroje, resp. ceny a akúkoľvek pomoc.   Hlavným sponzorom bola Komunitná nadácia Modrá Torysa.

    Nedeľa 5. júna 2011 nebola len v znamení pretekov, bola aj v znamení stretnutí, priateľských rozhovorov a turistickej vychádzky na nádherný výhľadový bod - najvyšší vrch pohoria Čergov - náš Minčol.

    PaedDr. Jozef Sobota, Ing. Ján Feltovič, Martin Jura–organizátori behu

    SPONZORI Behu na Minčol 2011

    VÝSLEDKY - Beh na Minčol 2011

    Rozhovor Ján Feltovič "Na vrchol minčola 2011"

    VALENTÍNSKY KREPĽA BÁL


    Spomienky sú jediný raj, ktoré Vám nik ukradnúť nemôže..., týmito slovami sme 14.2.2011 na sviatok svätého Valentína otvorili v poradí 5. ročník KREPĽA BÁLU v mestskej galérii. O príjemnú zábavu sa postarala hudobná skupina Ružový Panter. A veruže bolo veľmi veselo, nielen tancom sa zabávali naši seniori ale potrápili sa aj s rôznymi súťažami. Verím, že príjemné hodovanie pri dobrom jedle, spoločná zábava pri rezkej muzike sa hlboko zapísala vo vašich srdciach. Všetkým seniorom ako jedna, z organizátoriek bálu prajem to, čo človek v živote najviac potrebuje: ZDRAVIE, to čo človek v živote márne hľadá: ŠŤASTIE, a to bez čoho sa nedá žiť: LÁSKU.

    Marcela Parimuchová
    členka kultúrnej komisie


    Výsledky preteku "Beh na vrchol Minčola"

    Na stiahnutie: Výsledková listina preteku

    Pretek sa koná s prispením grantových prostriedkov mesta Lipany spravovaných Komunitnou nadáciou Modrá Torysa    Dozneli tóny hudobnej jari

    Kedysi dávno sme počuli o veľkolepých podujatiach Pražskej hudobnej jari či Bratislavských slávnostiach. Znelo to veľkolepo a nedosiahnuteľne. Ubehlo pár rokov a neuveriteľné i rozprávkové sa ponúka aj nám priamo doma. Práve v týchto dňoch dozneli posledné tóny 4. ročníka Lipianskej hudobnej jari, ktorá každým rokom naberá na sile i odvahe. Cyklus koncertov sme otvorili romantickým víkendom v podaní klaviristky Andrey Kmecovej a gréckeho huslistu Orfea Papafilippou.Mladí umelci spolu hrajú pol roka a na koncerte nám ponúkli náročné duety od J. Brahmsa, B. Bartóka, Y. Konstantinidisa a I. Zeljenku. Svoje umenie ukázali aj žiaci K. Ščecinová, P. Kanuščák B. Sabatulová a M. Vojteková. Očarujúce árie Miriam Maťašovej i vystúpenia súrodencov Samselyových na husliach, klavíri, flautea netradičnom fagote, dodali druhému koncertu neopakovateľné čaro. Najtalentovanejším žiakom školy patril posledný z koncertov, kde účinkovali aj pozvané umelecké školy zo Sabinova, Košíc i Michaloviec. Ich nadanie a umelecký výkon si právom vyslúžili dlhý, neutíchajúci potlesk publika. Obetavá práca pedagógov Základnej umeleckej školy v Lipanoch priniesla ovocie i bohatú úrodu. Z ich radov vyrástla a odišla "do veľkého sveta" celá desiatka operných i hudobných umelcov, ktorí sa vždy radi vracajú domov a svojím umením dvíhajú úroveň nášho kultúrneho i spoločenského života. Tento "festival mladých umelcov" to potvrdil.
    Iveta Hrabčáková
    Galéria k článku
    Stalo sa už tradíciou, že na stránkach Aktualít prinášame rozhovory s mladými ľuďmi, ktorí naše mesto reprezentujú v určitej športovej, kultúrne či inej oblasti. Teraz predstavujeme mašéra Lukáša Molnára, ktorý sa venuje psím záprahom a reprezentuje naše mesto v rôznych súťažiach so psíkmi.

    Doteraz som si myslela, že psie záprahy možno vidieť len na Aljaške. Preto sa chcem spýtať, ako si sa ty, Lukáš, dostal k tomuto športu? A je to vôbec šport?

    "Odmalička ma zaujímala príroda a šport. Raz prišiel k nám bratranec so svojím aljašským malamutom, bol som sa s ním pozrieť na preteky na Zlatej Bani a tak ma to oslovilo, že o rok som pretekal už aj ja. a či je to šport? To určite! A to šport, kde sa prezentuje človek aj pes súčasne. Má dokonca niekoľko kategórií a delí sa na jesennú a zimnú sezónu. V jeseni je to napr. canicross - bežec a pes, bikering - cyklista a pes. V zime je skieoring - bežkár a pes, psie záprahy s jedným či viacerými psami."

    To znamená, že ten, kto sa venuje tomuto druhu športu musí byť aj bežec, aj lyžiar, aj cyklista, musí vedieť pracovať so psami. Ako sa ty pripravuješ na sezónu?
    "Príprava prebieha 5 dní v týždni, kedy trénujeme beh, cyklistiku, plávanie, ale chodíme aj do posilňovne a realizujeme aj iné, najmä kondičné cviky. V zime je to prevažne bežecké lyžovanie, turistika, zjazdové lyžovanie. So psíkmi začína príprava od augusta, a to skoro ráno, aby vysoké teploty psíkom neprekážali. Taktiež je to päťdenná príprava, ktorá postupne naberá na intenzite a trvá až do marca - apríla."

    Koľko máš psov a ako sa o nich staráš?
    "Mám dvoch aktívnych psov, s ktorými v tejto sezóne pretekám a šesť šteniat, od ktorých očakávam, že v budúcej sezóne už aj s nimi budem pretekať. Sú to európske saňové psy - pointer, chrt a stavač. Šteniatka kŕmim trikrát do dňa a dospelé psy dvakrát do dňa. Najčastejšie ich kŕmim granulami a mäsom."

    Vieme, že si už bol viackrát úspešný v rôznych pretekoch. Ktoré z nich považuješ za najcennejšie:
    "Mojich úspešných umiestnení na rôznych slovenských, európskych aj svetových súťažiach je počas ôsmich rokov aktívneho súťaženia približne 40. Ale najviac si cením 3. miesto na Majstrovstvách Európy v MIDe - to sú preteky na 50 km, ktoré trvali tri dni a každý deň treba prejsť so psami na saniach 50 km. V svetových a európskych pohárových súťažiach som sa viackrát umiestnil na prvých troch miestach a podobne aj v Slovenskom pohári - Royal Canin Cup."

    Čo by si poradil ďalším mladým ľuďom, ktorí by sa tomuto športu chceli venovať?
    "Už teraz mám dvoch kamarátov, ktorí začínajú pretekať. A čo by som chcel odkázať ďalším? Predovšetkým musia mať radi prírodu a zvieratá, musia tomu venovať veľa voľného času a ísť za svojím cieľom. Motivácia je veľmi silná, pretože teraz, keď sú aktuálne zimné olympijské hry, sa všetko robí preto, aby už na ďalšej zimnej olympiáde mal aj tento šport svoje zastúpenie."

    Viera Urdová


    Na fašiangy dobrá vôľa, idú chlapci dookola.
    Tak aj my chceme túto pamiatku zachovať
    a trochu fašiangovať.
    Preto nikto nemeškajme,
    do tanca sa poberajme,
    lebo príde popolcová streda
    a bude nám všetkým beda...


    Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy hodovania i pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sú i dnes takmer vo všetkých regiónoch Slovenska. Ani u nás nie sú neznáme, práve naopak bály, plesy, fašiangové karnevaly i zábavné podujatia sú bežnou súčasťou nášho života. Pred štyrmi rokmi sa po prvýkrát stretli aj naši seniori pri chutných a voňavých šiškách, bylinkovom čaji, rozvoniavajúcej káve, pekných melódiách i nenáročnom tanci. No šišky, či kreple ako im s obľubou hovoríme, však nie sú hlavnou príčinou stretávania sa . Je to pocit vzájomnej spolupatričnosti, radosti a skutočnosť, ktorá poukazuje na krásu i radosť spoločného života. V peknom programe sa starkým predstavili detí z MŠ kpt. Nálepku, chlapci a dievčatá Tanečného klubu Tília Lipany, mladí folkloristi Šarišskej Lipy i ľudová rozprávačka s príhodami staro dievčenského života. Pobavení programom a osviežení dobrotami z domácej kuchyne i sladkými šiškami, ktoré pre všetkých účinkujúcich i prítomných pripravili p. Irena Maščuchová i p. Irena Voľanská sa zabávali v dobrej nálade do neskorých hodín.

    Iveta Hrabčáková


    Spojila ich láska k spevu


    "Spevák potrebuje neustále spievať. Dobrý spevák zaspieva za každých okolností."
    Takto začal rozhovor s niekým, koho stretávate v našom meste práve v dovolenkovom čase. ...sú divadelné prázdniny. Chvíle oddychu si prišli vychutnať medzi svojich najbližších, nelákajú ich dovolenky strávené v prímorských letoviskách. Ticho a kľud nachádzajú doma, v Lipanoch. Martin a Marcelka Gurbaľoví.

    Koho to vlastne "spovedám"?
    Národné divadlo Praha, opera...medzi stálymi hosťujúcimi opernými spevákmi je meno lipianskeho rodáka Martina Gurbaľa. Účinkuje v opere A. Dvořáka Rusalka v postave Vodníka a v Smetanovej Predanej neveste brilantne stvárňuje Kecala /dohadzovača/. Jeho mohutný bas určite majestátne znie pražským Národným divadlom, domovskou scénou ale je Národné divadlo moravskoslezské v Ostrave. Tam sa na skúškach a predstaveniach "stretáva" so svojou manželkou Marcelkou, rodenou Pellovou. Členka zboru s nádherným sopránom, ktorá si s ním už zaspievala duet. Dostáva sólové príležitosti, čo je veľký úspech. Dobre spievajúcich speváčok je totiž veľmi veľa... Do Ostravy bol pozvaný na hosťovanie z Košického divadla aj Martinov brat Marek. V opere Don Giovanni bola táto "trojica" iste zaujímavá nielen príbuzenským putom, ale hlavne svojím hlasovým prejavom.

    Je vzácne, že z nášho malého mestečka sa do sveta rozpŕchlo viacero umelcov - spevákov. Takže "spovedám" sympatickú manželskú dvojicu. Čas pri rozhovore ubehol veľmi rýchlo, z oboch bolo cítiť nesmiernu úprimnosť a srdečnosť, nielen preto, že sa dosť dlho poznáme...
    Prvé spevácke kroky ste obaja urobili pod vedením Ďoďky Broschovej v Chrámovom zbore v Lipanoch. Bolo smerovanie k opernému spevu jednoznačné od začiatku?
    Martin: "Vôbec nie. Študoval som na gymnáziu a popri tom spieval. Na jednom zájazde s nami bola bývalá riaditeľka ZUŠ v Lipanoch p. Lormanová. Tá keď ma náhodou počula spievať, ihneď presviedčala mojich rodičov, aby som šiel na talentovky do Košíc na Konzervatórium. Tam som bol prijatý a ujala sa ma vynikajúca profesorka spevu Ľudmila Šomorjaiová. Už počas štúdia som spieval aj v košickom divadle. Zúčastňoval som sa mnohých speváckych súťaží - v roku 1996 to bola Medzinárodná súťaž v Karlových Varoch, kde som sa stal absolútnym víťazom. S 2. miestom som absolvoval súťaž M. Sch. Trnavského a s nie menším úspechom spevácku súťaž Lucie Popp v Bratislave.
    Tak začala moja profesionálna dráha operného umelca - bas - basbarytón... a ponuka v ostravskej opere".
    Marcelka: "Začínala som podobne ako Martin. Po gymnáziu som sa rozhodla pre štúdium pedagogiky, spevu som sa však venovala stále. Spev nás s Martinom spojil až tak, že raz preskočila aj iná iskra a od roku 2001 sme manželmi. V ostravskom divadle účinkujem v zbore, stále sa však zdokonaľujem v sólo speve u uznávanej profesorky spevu Vlasty Hudecovej. (...ktorej absolventkou je aj operná diva Ľubica Vargicová).
    Teší ma, že som v opernom duete spievala s manželom, ktorý je aj mojím ďalším učiteľom a to dosť kritickým! Keď spievame, tak som žiačka, nie manželka. (smiech...) Súhlasím s ním, že spevák potrebuje neustále spievať, aby si hlas udržal v kondícii. Ale slovenský folklór to istí. Vo voľných chvíľach si zanôtime toľko ľudoviek, koľko sa len dá...Práve vďaka Martinovi sa splnil môj životný sen, spievať. Veľmi si na ňom cením, že neberie svojich kolegov ako konkurentov. Veľmi rád pomáha druhým...ľudia si ho veľmi skoro obľúbia.

    Ostrava nie je príliš ďaleko, ale nechceli ste byť bližšie k domovu?
    Martin: "Oslovil ma môj kolega z košického divadla s ponukou s tým, že dostal pozvanie do ostravskej opery na konkurz, ale nechce sa mu tam samému. Tak ma vzal so sebou...Asi to potom aj oľutoval, lebo mňa prijali, jeho nie..." Dostal som angažmán v Ostrave, ale hosťujem v Národnom divadle v Prahe a Brne. Účinkujem aj s filharmonickými telesami na hudobných festivaloch v ČR a SR, spievam vážnu duchovnú hudbu, napr. Stabat Mater, Requiem...Pracovne som navštívil aj Dánsko, Holandsko, Anglicko, Švédsko, Poľsko, Rakúsko a Maďarsko. S brnenským divadlom som dvakrát účinkoval v Japonsku a s pražským Národným divadlom s operou Rusalka som hosťoval na Kanárskych ostrovoch.
    Minulý rok bol zaujímavý, čo sa Martina týka...
    Marcelka: "Málo je známe, že postúpil do užšej nominácie na prestížnu cenu divadelných umelcov ČR - cenu Thálie za r. 2007. Je to ohromný úspech, aj keď cenu napokon získal jeho divadelný kolega...Martinov hlasový rozsah bas-basbarytón je veľmi zaujímavý a to ho radí medzi najlepších operných spevákov v Čechách.

    Ste obaja pracovne vyťažení, ako trávite spoločné chvíle?
    Marcelka: "Martin viac času strávi na cestách, môj deň začína v divadle dopoludňajšou skúškou, večer mám predstavenie. Ak je Martin v Ostrave, cez pauzu ma pozve na "šalátové rande" do divadelného bufetu. Záujmy máme spoločné, bowling a relax pri telke...
    Ale najlepším relaxom je pre nás spoločné varenie. Ak som v divadle, varí ten z nás, kto má voľno...čiže manžel.
    Martin: "Varenie je relax, priatelia majú najradšej, keď im pripravím varené, grilované bravčové koleno...Keďže veľa času strávim šoférovaním, čo je nutnosť pri presunoch na predstavenia, potrebujem aj pokoj a spánok. Energiu do náročných dní chodíme načerpať domov, do Lipian. Vtedy si vychutnávam hubárčenie v tichu lesa.
    Doma mám úžasnú manželku, ktorá je mi veľkou oporou, je veľmi milá, tolerantná a citlivá duša...".

    U oboch ma prekvapuje úprimnosť, pokora a ich postoj k životu. Ďakujem, že mi dovolili nahliadnuť do svojho súkromia. Hovorí sa, že podelená radosť býva znásobená, želajme im do ďalších dní a rokov len radosť a úspech....

    Spracovala: Daniela Babjaková, st.    Zo Štrasburgu do Lipian


    Kultúrne leto v našom meste má už svoju tradíciu i trvalé miesto. Obyčajne začína promenádnym koncertom ZUŠ a pokračuje pestrosťou žánrov z hudobnej ponuky nášho regiónu i blízkeho okolia. Aj v tomto letnom období mali sme možnosť vzhliadnuť i vypočuť si bohatý program vystúpení.

    Jedným z takýchto bolo aj vystúpenie speváckeho súboru TRECANUM z francúzskeho Štrasburgu, v podaní ktorého sme si vypočuli zbierku gregoriánskych chorálov a starých chrámových piesní. Sedemčlenný súbor pod vedením jeho zakladateľa Etienna Stoffel svojim hlasovým bohatstvom zaujal každého účastníka. Citovo bohatý, hudobný prejav striedavo vyjadrovaný sólovo aj zborovo s veľavravným myšlienkovým bohatým obsahom prezentovaných skladieb povznášal naše vnútro. Prenikavo výraznými a ľubozvučne znejúcimi hlasmi nám vytvorili atmosféru tých čias, v ktorých tieto piesne vznikali. Boli to piesne z obdobia 11. Až 15. Storočia , ktoré v katolíckych a evanjelických kostoloch sa spievajú pri náboženských obradoch do dnešných dní ako chrámové piesne.

    Bez okázalých úprav, bez javiska v dôstojnom prostredí Chrámu svätého Martina bol účinok i úspech gregoriánskeho chorálu znásobený. Často sa opakujúci potlesk zúčastnených i záverečná kytica kvetov bola úprimným poďakovaním účinkujúcim za krásne strávený nedeľný podvečer.

    Záverom treba oceniť aj organizátorov za to, že sa podarilo zabezpečiť vystúpenie tohto v umeleckom svete uznávaného súboru aj v našom mestečku. Po vystúpeniach v Prešove a Stropkove boli sme ich treťou zástavkou. O to viac ďakujeme za krásny, umelecký a duchovný zážitok. Našim priateľom prajeme, aby na svojich cestách stretávali iba dobrosrdečných ľudí. Nech ich spev otvára všetky srdcia a napĺňa ich radosťou a pokojom.

    Ing. Ján Turlík

    Septemthillis oslavuje 20. výročie

    Spevácky zbor Septemthillis oslavuje 20. výročie od svojho vzniku. Za toto obdobie sa v ňom vystriedalo mnoho detí a mládeže. Viac ako 260 členov. Zbor založila zbormajsterka a dirigentka zboru Gabriela Pintérová, ktorá vedie zbor do dnešného dňa.


    Pani učiteľka Gabriela Pintérová sa rozhodla založiť zbor ešte počas svojho štúdia. "Robila som si špecializáciu HN a vedenie detského zboru. Hlavným stimulom k realizácii tohto môjho sna bol profesor, ktorý ma učil, pán Sárasz. Zasvätil do tajomstiev zborového spievania a otvoril nám tým obzor a krásu tohto povolania - práce s malými spevákmi," povedala Gabriela Pintérová. Zbormajsterka má rada hudbu. "Od začiatku som mala jasnú predstavu. Dať dokopy tím slušných nadaných ľudí, pripraviť peknú a pestrú dramaturgiu a potom to odovzdať ľuďom. Chcela som zoznámiť deti v zbore aj s inou kultúrou. Absolvovali sme vystúpenia v zahraničí, festivaly, koncerty a nadviazali sme dlhodobý kontakt so zahraničnými zbormi. To sa naplnilo po 15 rokoch práce so zborom s obrovskou pomocou vzácnych ľudí zo Švajčiarska, s pochopením a pomocou mesta, KNMT, sponzorov a rodičov", uviedla zbormajsterka.

    Aj hlasová pedagogička členkou zboru

    Zbor vznikol v roku 1989 pri Základnej umeleckej škole v Lipanoch. Hlasovou pedagogičkou zboru je Katarína Cvancigerová. "Roku 2001 som nastúpila do Základnej umeleckej školy ako učiteľka spevu. Bola som oslovená viesť prípravný zbor. Gabika Pintérová mi vysvetlila, že ide o prípravu malých speváčikov pre spievanie vo "veľkom zbore" Septemthillis. Neváhala som a ponuku som prijala. Čoskoro som sa stala dokonca aj členkou zboru," zdôraznila K. Cvancigerová.

    Mnoho zážitkov

    Pre mnohých bol zbor niečo, čo ho posúvalo ďalej. Stretávali sa v ňom ľudia, ktorí sa mali radi a mali radi hudbu. Nadväzovali sa tu nové a dodnes trvajúce priateľstvá. "Vďaka spievaniu v speváckom zbore som spoznala mnoho krajín a zažila množstvo veselých i dojímavých okamihov. Nikdy nezabudnem na spoločnú radosť spevákov, našej pani dirigentky Pintérovej, pána Lenka a pána riaditeľa Lazoríka, keď sme počuli meno zboru pri vyhlasovaní výsledkov súťaží," povedala bývala členka zboru Kristína Andraščíková. So svojimi zážitkami sa s nami podelil aj Ondrej Sabatula: "Na zážitky so zborom si spomínam veľmi rád. Spoznal som tam veľa priateľov, s ktorými sme precestovali kúsok Európy, no a zažili veľa príjemných zážitkov pod vedením skvelých učiteľov. Do pamäti sa mi vryli hlavne zlatá medaila z Olomouca a prvé miesto v Belgickom meste Neerpelt."

    Prišlo mnoho úspechov

    Po tvrdej práci sa začínali postupne ukazovať úspechy a ocenenia. "Úspechy sú výsledkom dlhodobej, systematickej a poctivej práce. Ale aj tak si myslím, že to nie je o úspechoch. Moja filozofia je skôr formovanie mládeže práve pomocou zborového spevu, kde je možnosť naučiť sa určitým návykom, ktoré sú dôležité pre život mladých ľudí. A tými sú život v kolektíve, ohľaduplnosť a tolerancia, vzájomná pomoc, slušné správanie, vystupovanie na verejnosti, cit pre harmóniu, dynamiku, obsah diela. Je to veľká devíza do života mládeže, generácie, ktorá nastúpi po nás," zdôraznila Pintérová.

    Zboru pomáhali aj ľudia zo zahraničia

    Pri ZUŠ pracuje aj prípravný zbor, ktorý navštevujú mladšie deti, vedie ho Katarína Cvancigerová. Korepetítorom obidvoch telies je riaditeľ Základnej umeleckej školy, Jozef Lazorík. Aranžmá skladieb tvorí Miroslav Lenko. "V dnešnej konzumom poznačenej spoločnosti je hudba na okraji záujmu. O to väčšiu úctu a obdiv si zaslúži ten, kto sa tejto ušľachtilej činnosti venuje a vedie k tomu aj mládež. Už 20 rokov na našej škole pôsobí detský spevácky zbor Septemthillis pod vedením Gabriely Pintérovej. Jej zanietenosť , vytrvalosť a zmysel pre detail sa odráža v práci s telesom, ktoré šíri dobré meno školy, mesta aj Slovenska," povedal riaditeľ ZUŠ v Lipanoch Jozef Lazorík. Prípravný zbor je prínosom pre udržanie úrovne zboru. Rok 2002 bol pre zbor veľkým medzníkom. "Vďaka nezištnej pomoci p. Hansruediho Schreibera má zbor vlastné kostýmy a mal možnosť zúčastniť sa na niekoľkých medzinárodných festivaloch, kde získal popredné umiestnenia. Ako korepetítor zboru sa chcem poďakovať p. dirigentke Gabriele Pintérovej a všetkým kolegom, ktorí spolupracujú so zborom, za ich prínos pri dotváraní umeleckej úrovne zboru," dodal riaditeľ.

    Veronika Čorňáková


    Zbor v Olomouci, rok 2003, zisk zlatej medaily


    Workschopy v Poľsku. Podujatia sa zúčastnili zbory La Musica (Poľsko), Schola Cantorum (Nemecko), Septemthilis (Slovensko)


   • www.septemthillis.sk - Spevácky zbor Septemthillis


    Mesto Lipany vyhlasuje pri príležitosti blížiaceho sa
    700. výročia prvej písomnej zmienky o Lipanoch celoročnú fotografickú súťaž

    FOTO TVOJHO MESTA


    Cieľ:
    Každoročne zozbierať a vyhodnotiť najlepšie fotografie mesta Lipany v 3 kategóriách. Motivovať detí, mládež, i občanov k fotografovaniu mesta, jeho prírody, krás i zákutí. Motivovať záujem širokej verejnosti o fotografovanie rôzneho zamerania, budovanie návykov a zručnosti v umeleckom prejave fotografie.

    Výstava fotografií s ocenením autorov sa uskutoční
    na výstave FOTO TVOJHO MESTA dňa 16.9.2010 v mestskej galérii v Lipanoch.

    Kategórie:
    1. Život v meste. (Ľudia a okamihy)
    2. Rozvoj mesta Lipany. (Najvýznamnejšie udalosti mesta, architektúra budov, rozvoj ...)
    3. Voľná kategória. (Umelecká fotografia mesta, momentky z diania, fotografie vecí, ktoré sa autorovi nepáčia, poukázať aj na problém s cieľom zmeniť ho, podnietiť k zlepšeniu, zmena po roku - sme starší, krajší ??? a iné nezaradené ...)

    Termín vyhlásenia: 1. jún 2009
    Termín ukončenia: 31. máj 2010
    Uzávierka príjmu fotografií: 16. jún 2010

    Spôsob hodnotenia:
    Jednotlivé fotografie zaslané do súťaže bude hodnotiť trojčlenná porota, ktorá v každej kategórií udelí prvé, druhé a tretie miesto. Porota má právo neudeliť niektorú z cien, prípadne ich prerozdeliť ak to uzná za vhodné.
    Ceny : 3. Miesto - 30 €, 2. Miesto - 40 €, 1. Miesto - 50 €
    Technické podmienky:
    V každej kategórií je do súťaže možné prihlásiť autorské klasické fotografie a digitálne fotografie. Minimálny rozmer fotografie musí byť formátu A4 (21 x 15 cm). Snímky v elektronickej podobe zaslané e-mailom vo formáte JPEG musia mať minimálne 1600 bodov na dlhšej stane. Maximálna veľkosť e-mailu pre zasielanie elektronických fotografií je 5 MB. Na digitálnych nosičoch CD a DVD je možné posielať obrázky v ľubovoľnom obrazovom formáte (JPEG, TIFF, BMP a pod.) bez obmedzenia ich maximálnej veľkosti
    Na zadnej strane fotografie (obale CD, DVD) musia byť čitateľne uvedené tieto údaje : meno a priezvisko autora, adresa autora, názov snímky a kategória.
    Súťažné fotografie môžu záujemcovia poslať alebo osobne doručiť na adresu:
    Mestský úrad, Referát kultúry a športu, Krivianska 3, 082 71 Lipany, e-mail: kultura@lipany.sk

    Upozornenie:
    Zaslaním fotografií dáva súťažiaci súhlas k zverejneniu svojich prác. Organizátor si vyhradzuje právo na archiváciu fotografií a právo reprodukovať a publikovať fotografie s uvedením autora snímky, bez nároku autora na honorár.
    Organizátori súťaže Vám prajú dobré svetlo !
    Mesto Lipany v spolupráci s MO Únie žien a Senior klubom
    vyhlasuje pri príležitosti DŇA ZEME v roku 2009

    "SÚŤAŽ O NAJKRAJŚÍ KVETINOVÝ BALKÓN,
    A NAJKRAJŠIU KVETINOVU ZÁHRADKU"

    Termín vyhlásenia: 22.4.2009
    Termín ukončenia: 30.9.2009


    Vážení občania,

    do 11. ročníka súťaže o "NAJKRAJŠÍ KVETINOVÝ BALKÓN, NAJKRAJŠIU KVETINOVÚ ZÁHRADKU" sa môžu zapojiť všetci Lipiančania so živými oknami, balkónmi, kvetinovými predzáhradkami a záhradkami. a okrasnými drevinami.
    O víťazoch rozhoduje päťčlenná komisia , ktorá počas celého obdobia priebežne sleduje a hodnotí jednotlivé ulice a časti mesta. Zároveň každý občan mesta má možnosť odovzdať svoj návrh na ocenenie na anketovom lístku, ktorý bude zverejnený v júnových a septembrových Aktualiítch lipianskej radnice a na internetovej stránke mesta t.j. www.lipany.sk. Anketový lístok je potrebné odovzdať do schránky umiestnenej pri čajovni Pavučina do 31.9.2009.

    Rozhoduje :
    celkový vzhľad
    bohatosť a rôznorodosť kvetín, drevín
    estetická úprava

    Kategórie:
    najkrajší kvetinový balkón, okno
    najkrajšia kvetinová záhradka a predzáhradka

    Vyhodnotené a ocenené bude poradie od 1. do 5. miesta v každej kategórii. Zároveň zo všetkých anketových navrhovateľov bude vyžrebovaný jeden výherca, ktorý získa vecnú cenu mesta Lipany. Slávnostné vyhodnotenie a odovzdanie cien sa uskutoční v rámci výstavy "Čaro a moc liečivých rastlín a bylín". Záverečné vyhodnotenie bude zverejnené aj v Aktualitách ... a na internetovej stránke mesta.
    Veríme, že tak ako po iné roky aj v tomto roku budú Vaše kvetinové balkóny a záhradky estetickou ozdobou nášho mesta a spoločným vkladom k príjemnému životnému prostrediu okolo nás.
    Daruj krv, daruj život


    8. máj je Svetovým dňom Červeného kríža. Už tradične sa v našom meste stretávajú darcovia krvi na slávnostnom oceňovaní držiteľov Jánskeho plakiet za 10, 20, 30 a 40 násobné bezpríspevkové darovanie krvi - najvzácnejšej tekutiny, ktorou darcovia zachraňujú životy i zdravie. V pondelok 11. mája všetkých dobrovoľných darcov krvi i členov MS ČK potešili i pobavili ľudovým spevom, tancami i vinšovačkami žiaci ZŠ Hviezdoslavova 1 s pani učiteľkou Jankou Smolkovou. Symbolickou kyticou ľudových piesní, tancov i vinšov deti otvorili náruč prítomných darcov.

    Daruj krv - tú vzácnu tekutinu a možno zachrániš život tým, čo omylom vstúpili na nášľapnú mínu. Daruj krv - to červené zlato a nahradíš aj tých, čo kašľú na to.
    Daruj tú vzácnu kvapku v mori a možno zachrániš toho, čo smrťou sa borí. Daruj deťom, čo postihla ich nemoc. Daruj tým, čo potrebujú tvoju pomoc.

    Oceneným i prítomným darcom krvi, všetkým, ktorí nezištne pomáhajú, ochotne obetujú kus Oceneným ale aj ostatným darcom krvi, všetkým, ktorí nezištne pomáhajú, ochotne obetujú kus seba na záchranu iných , cudzích, neznámych ľudí, poďakoval primátor mesta Ing. Eduard Vokál i JUDr. Jana Toporcerová. seba na záchranu iných , cudzích, neznámych ľudí, poďakoval primátor mesta Ing. Eduard Vokál i JUDr. Jana Toporcerová. V meste Lipany za rok 2008 pribudli noví držitelia Jánskeho plakiet. Sú nimi:
    Ján Jusko - držiteľ zlatej Jánskeho plakety,
    Ján Pjatak - držiteľ striebornej Jánskeho plakety
    Martin Urda a Ľubomír Kordiak - držitelia bronzovej Jánskeho plakety

    Po príjemnom posedení a spoločnom rozhovore sme sa rozlúčili s tak vzácnymi a na druhej strane skromnými ľuďmi.
    Antónia Dlugošová, MS ČK
    Šarišská galéria v Prešove
    Umelecká beseda slovenská
    a autor - Miroslav Bucher

    Vás pozývajú na vernisáž výstavy obrazov PORTRÉT ZEME II
    11. 6. 2009 o 16.00 hod. v Šarišskej galérii na Hlavnej ulici v Prešove.


    Autor Miroslav Bucher, občan nášho mesta, vyššie uvedenou pozvánkou pozýva na vernisáž výstavy obrazov PORTRÉT ZEME, kde sa predstaví s tvorbou z posledných dvoch rokov. Preto sa chceme autora spýtať:

    Čo znamená pre umelca výstava?
    Predovšetkým je to potreba umelca podeliť sa s divákom o výsledky tvorivého procesu, v ktorom maliar hľadal a nachádzal nové cesty, nové podnety, nové pohľady na svet. Výstava je teda akýmsi zhodnotením všetkého, čím žil autor v poslednom období. Je zaujímavé, že túto potrebu cíti každý umelec a pritom je dnešná tvorba stále viac a viac subjektívnym procesom, ktorý sa už neriadi nijakými kritériami, okrem umeleckých, samozrejme. Výstava znamená ešte viac. Jeden môj vážený kolega vlastnú výstavu označil za akýsi "striptíz duše umelca". Ak je tvorba úprimná a pravdivá, tak potom to tak určite je.
    Táto výstava má pre mňa ešte ďalší rozmer - je to vlastne výstava, ktorá je takým predznamenaním jubilejných výstav v roku 2010, ktoré budú v Dolnom Kubíne, Bratislave a možno aj v Košiciach. Je to teda aj príležitosť pozrieť sa späť, spomenúť na deje minulé a hlavne na ľudí, čo boli pri mne na ceste k tomuto jubileu.

    Máte niekoho konkrétneho na mysli, koho by ste chceli spomenúť?
    Často si spomínam na svojho prvého učiteľa - môjho otca (neskôr sa naše funkcie obrátili), na svojho profesora Coufala na umeleckej priemyslovke. Žiaľ, v poslednom čase mi už "pribúdajú" nežijúci priatelia, ako bol maliar Jožko Sabol, ktorý mi bol priateľom aj neformálnym učiteľom.
    Žičlivosť v tejto našej umeleckej komunite nie je príliš častým javom, a preto o to viac si musím ceniť priateľstvo a pomoc prof. Štefana Bubána, starostu Umeleckej besedy, akademického maliara Zdena Horeckého, a ďalších. Tiež mi prirástlo k srdcu mesto Lipany so svojím okolím a so svojimi ľuďmi, najmä keď je medzi nimi taký nadšenec umenia a mecenáš, ako je Jozef Kandráč.
    Mám aj mnohých priateľov v zahraničí, z ktorých musím menovať maliara Antona Wróblewského, s ktorým som poznal mnohé aspekty tvorby, ale aj pohľadu na svet a ktorý naozaj mierou vrchovatou ovplyvnil moju tvorbu. Nemožno tu nespomenúť pána Chomiczewského, známeho poľského maliara a množstvo ďalších.
    A nad všetkým je vždy po mojom boku moja manželka, ktorá je mojím prvým kritikom, ale najmä podporovateľom.

    To bola minulosť aj súčasnosť. Ale pred vami je ešte určite tvorivá budúcnosť. Aké máte plány, čo by ste ešte chceli urobiť či dosiahnuť?
    Každý rok sa pre mňa začína dilemou, ktoré pozvanie na plenér uprednostniť, kde usporiadať ďalšiu výstavu? Som členom Umeleckej besedy slovenskej a členom jej správnej rady, z čoho mi vyplýva zopár povinností, ktoré však rád plním. Už niekoľko rokov organizujeme v meste medzinárodné plenéry profesionálov a detí, takže najbližšie chcem pripraviť jubilejný piaty ročník. Ale hlavne plánujem maľovať, maľovať a maľovať.

    Ďakujeme autorovi za túto neformálnu, ale vzácnu pozvánku na výstavu a veríme, že sa na vernisáži stretneme.
    Viera Urdová
    Rybárska sezóna a mladý rybár


    Vážení športoví rybári a priatelia prírody, začiatok sezóny na pstruhových vodách sme otvorili 16.4. a na mimo pstruhových vodách na Štrkovisku v Rožkovanoch 15.5.2009. MO SZR Sabinov opätovne pripravuje akcie, na ktorých si malý aj veľký rybári môžu zmerať sily. V minulom roku sa uskutočnil už 4. ročník 24 hodinového preteku v love rýb udicou detí do 15 rokov. Nie jeden dospelý by mohol závidieť úspechy súťažiacich detí a výdrž, ktorú mali počas 24 hodín. Vďaka sponzorom a hlavne grantu VÚC sa podarila pekná akcia pre deti zo širokého okolia a priateľov z družobnej organizácie Trebišov. Poďakovanie patrí: VÚC Prešov, p. Šarišský, p. Baňas, p. Varholík, p. Tkáč, p. Biroš a celému organizačnému kolektívu. Deti, ktoré sú organizované v krúžkoch Mladého rybára sa učia nielen loviť, ako to dokazujú na súťažiach, ale aj chrániť prírodu a chovať ryby. V liahni, ktorú vlastní MO SRZ Sabinov si odchovávame násadu pstruha potočného a pstruha dúhového a za pomoci detí z krúžku ich vysádzame do revírov. Mladí rybári čistia aj okolie Štrkoviska Rožkovany a vodnej nádrže Jakubovany, je to ich podiel na činnosti MO SRZ. Vedúci krúžkov a funkcionári MO ich učia zákony, predpisy, techniky lovu, výrobu umelých nástrah, všetko to čo potrebujú športoví rybári. Čo dodať ešte na záver, už len veľa pekných úlovkov, krásnych zážitkov, oddychu pri vode a radosti z krásne prežitých chvíľ v spoločnosti malých rybárov s veľkým srdcom. Petrov Zdar
    Vedúci rybárskej stráže MO SRZ Sabinov, Ján Michňák

    Mladosť má krásnu tvár, staroba má krásnu dušu."
    (Švedské príslovie)


    Staroba - jeseň života ... Oveľa viac ako inokedy si pripomíname bilancujeme, čo naši rodičia, ale aj starí rodičia urobili počas svojho života pre svoje deti, rodinu. Sme svedkami rýchleho rastu počtu starých ľudí. Staroba nám pripomína, aby sme nestrácali čas a jeden druhému práve teraz, hoci i každý deň povedali milé slovo, že sa máme radi. Starší ľudia si zaslúžia úctu. Vekom nadobudli cenné skúsenosti, ktoré môžu odovzdať mladším a tí neskôr svojim deťom. Napokon vďačíme im za život. Oni od nás nežiadajú tak veľa, len to, čo nazývame ľudskosť, teda úctu, porozumenie prejavené tým najlacnejším, čím sa človek človeku môže prejaviť - úsmevom, pozdravom a podanou rukou. Buďme teda k naším seniorom stále milí, navzájom o čosi lepší, a to nielen v októbri, ktorý nás spája s mesiacom úcty k starším, ale každý deň. Pri tejto príležitosti sa v našom meste uskutočnilo viacero stretnutí s dôchodcami mesta. Jedno z podujatí pod názvom "Od srdca k srdcu" bolo aj 20. októbra v mestskej galérii, kde sa uskutočnilo posedenie, ktoré otvorila PhDr. Viera Urdová - zástupkyňa primátora mesta Lipany a riaditeľka miestneho Gymnázia. V kultúrnom programe s o veľmi príjemnú a úsmevnú atmosféru postarali žiaci Gymnázia v Lipanoch a o chutné pohostenie sa postarali členky Senior klubu p. Anna Hetháršiová a p. Jana Tináková. Všetkým aktívnym seniorom, ktorí ste nám organizačne vypomáhali počas programu vyjadrujem tiež veľké ďakujem.


    "VÁŠ MALÝ RAJ..."
    VYHODNOTENIE SÚŤAŽE O NAKRAJŚÍ BALKÓN, ZÁHRADKU


    Keď už musíme byť zatvorený v panelových bytoch, betónových sídliskách i civilizáciou predimenzovaných mestách, nahrádzame si absenciu prírodného prostredia aspoň záľubou a stávame sa vo voľných chvíľkach záhradníkmi. Nepotrebujeme však nevyhnutne záhradku na okraji mesta, jej atmosféru si často vieme preniesť aj do svojich domov. S jeseňou prišiel aj čas na vyhodnotenie balkónov a kvetinových záhonov v našom meste. Za tok 2008 komisia v zastúpení: Referát kultúry a športu MsÚ, Senior klub a Únia žien v Lipanoch vyhodnotila záhradky a balkóny v tomto poradí. Záhradky: 1. miesto : Magdaléna Baňasová, ul. Železničná, 2. miesto: Dana Fedáková, Mlynská 28, 3. miesto: Magdaléna Matheová, ul. Hviezdoslavova. Balkóny: 1. miesto: Mária Bujňačková, NSM 14, 2. miesto: Jana Šuťáková, NSM 85, 3.miesto: Jana Kerpčarová, NSM 43. Ostatným ženám aj touto cestou chceme poďakovať za skrášlenie okolia ako aj nášho mesta. V závere už len konštatujeme, že z roka na rok sa naše ženy stále viac a viac starajú o svoje okolie. Vaše záhradky, okná a balkóny v tomto roku vyzerali veľmi prívetivo, príjemne a osviežujúco.

    Ihrisko pri ZŠ komenského 113


    Určite väčšina z vás má ešte v živej pamäti slávnostné otvorenie trávnatého futbalového ihriska pri ZŠ - Komenského 113. Aj keď v predstavách mesta toto futbalové ihrisko malo byť otvorené pre všetkých občanov, nedá mi nezamyslieť sa nad počínaním alebo vyčíňaním niektorých nezodpovedných takzvaných športovcov. Na základe tejto skutočnosti sme boli nútení pristúpiť k realizácii oplotenia tohto ihriska, vypracovaniu prevádzkového poriadku a aj riešeniu niektorých prípadov mestskou políciou. Pretože to nebola malá investícia, budeme nútení zabezpečiť ochranu tohto objektu pred úmyselným poškodzovaním, nerešpektovaním prevádzkového poriadku kamerovým systémom, ktorý poslúži aj pre ulice Štúrova 21 - 27 a ZUŠ. Chcel by som poprosiť všetkých rodičov, hlavne menších detí, aby si ho nemýlili s pieskoviskom, alebo nejakou voľnou plochou pred ich domom. Vstup naň je možný len v prítomnosti prevádzkarov a s povolením správcu ihriska vo vyhradenom čase. To isté sa týka aj tých " športovcov", ktorí až teraz zrazu zistili, že majú kladný vzťah k športovaniu, a ignorujú určené pravidlá, napr. vstup len v predpísanej obuvi, zákaz fajčiť v celom objekte, udržiavať poriadok a čistotu, nepoškodzovať vybavenie a oplotenie ihriska a rešpektovať osoby zodpovedné za prevádzkovanie tejto našej zatiaľ pýchy. Prečo zatiaľ? Lebo ak si ihrisko nebudeme chrániť a vzájomne rešpektovať jeden druhého, tak sa nám táto naša pýcha môže zakrátko zmeniť na niečo, čo si nedokážeme predstaviť ani v zlom sne. Ďakujem za pochopenie aj v mene všetkých športovcov, detí, študentov, ktorí tento areál využívajú aj vo vyučovacom procese, v tréningovom procese mládeže aj dospelých a myslím si, že aj vo voľno-časových pohybových aktivitách vás všetkých.

    Stolný tenis
    IV. liga mužov - ŠARIŠSKO - DUKLIANSKA SKUPINA

    5. kolo - 09. novembra (ne) TJ Sokol Torysa – STK Lipany
    6. kolo - 16. novembra (ne) STK Lipany – STMK Stropkov
    7. kolo - 23. novembra (ne) TJ Magura Zborov – STK Lipany
    8. kolo - 30. novembra (ne) STK Lipany – ŠŠK Centrál Svidník „D“

    Zápasy sa hrajú v čase od 10.00 hod do 13.00 hod v telocvični Gymnázia v Lipanoch.
    ČARO A MOC LIEČIVÝCH BYLÍN


    Opäť po roku, no málo kto vie, že už po štvrtý krát sa v našom meste konala výstava liečivých rastlín a bylín. Tento krát výstava nebola na škole, ale priamo v meste v klube mladých MsÚ. Výstava sa tešila veľkej návštevnosti, zo strany žiakov, učiteľov ale aj okoloidúcich zvedavcov. Garantkou celej výstavy bola p. vychovávateľka p. Irena Liščinská, ktorá sa už dlhé roky venuje bylinkárstvu. Počas celej výstavy vedela zaujať poslucháčov svojim výkladom, kde oboznámila poslucháča z názvom jednotlivých bylín a rastlín, účelovým využitím a dobrými receptami na ubolené rany atď.... Súčasťou výstava bola ochutnávka čaju. Ako neskúsená bylinkárka a jedna z účastníčok prednášky som v závere zhodnotila, že výstava bola naozaj úžasná - náučná. Videli sme čo mnohokrát nepoznáme a máme to doma. Počuli sme dobré rady na recepty, ktoré nám môžu pomôcť upevniť si zdravie a sú dlhé roky odskúšané. Zanechali sme si pocit, že vieme niečo nové. Všetkým spoluorganizátorom ďakujeme za výstavu a garantke prajeme ešte pevné zdravie, aby sme sa o rok zase stretli.