Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Beckerova lekáreň

Slovenská lekárnická komora vydala v roku 2005 nástenný kalendár. Februárový list je venovaný lipianskej osobnosti, lekárnikovi Viliamovi Karolovi Beckerovi.).

Viliam Karol Becker (*1878 Levoča † 1934 Lipany) nadobudol magistérium v Budapešti v roku 1900. Z obdobia jeho štúdia sa zachovala cenná drevená kazeta obsahujúca množstvo mikroskopických preparátov rastlinných drog i lekárnický diplom. O šesť rokov neskôr získal do vlastníctva lekáreň U Božskej Prozreteľnosti v Lipanoch (pravdepodobne lekáreň, otvorenie ktorej je písomne doložené - pozri publikáciu autora ThLic. Daniela Boleša Mesto Lipany). 

V roku 1908 ju presťahoval do novej, na vtedajšie pomery modernej budovy v secesnom slohu so štýlovo zariadenou polkruhovitou oficínou lekárne (staviteľ Maximilián Hudý). Drevom obložený typický portál lekárne mal centrálne umiestnený reklamný teplomer firmy Bayer a po stranách reliéfne portréty Aesculapa (v gréckom a rímskom bájosloví boh lekárstva) a Hygiey (Hygiea, dcéra boha lekárstva, zosobnené zdravie i jej meno dodnes súvisí so zdravím lebo tvorí základ slova hygiena). Na mieste secesného obytného domu, v ktorom bola lekáreň, dnes stojí prvý bytový dom na ľavej strane Námestia sv. Martina. Pri prestavbe centra mesta bola lekáreň umiestnená v náhradných priestoroch, po ukončení prestavby v rámci občianskej vybavenosti dostala účelovú budovu v ľavej hornej časti Námestia sv. Martina.

Lekárnické tradície, na ktoré nadviazal syn Viliama Karola Beckera PhDr. Alexander Becker, sa v tejto rodine udržiavajú až do súčasnosti. Zo známych lekárnikov, ktorí túto lekáreň viedli, spomenieme p. Jureckého, p. Jurička, p. Pirnagu. Dnešnými majiteľmi pokračovateľky Beckerovj lekárne sú manželia Compeľovci.

 

Mgr. Rudolf Bucko, kronikár