Krátka história a súčasnosť chovu poštových holubov
Niečo z histórie
História holubiarstva siaha neuveriteľných 5000 rokov do minulosti. Tak píšu nástenné maľby v starých egyptských chrámoch, ktoré znázorňujú vypúšťanie holubov pri korunovácii faraónov. Stopy tiež vedú k doručovaniu správ v dobe vojen, najmä v arabských krajinách, ale tiež v starovekom Grécku a v Ríme. Holuby boli informátori, veliteľom vojsk prinášali výsledky bojov, informácie o vojenských presunoch i o stave obliehania.
Od 18. storočia sa začína schopnosť niektorých druhov holubov využívať aj v Európe. Ako prví začali holuby chovať pre športové účely v Belgicku. Popularita tohto športu bola veľká, v roku 1936 sa registrovalo 400 000 členov, a takmer každý tretí obyvateľ Belgicka bol nadšencom chovu holubov. Mnohé spolky chovateľov holubov začali vznikať aj v západnej Európe i vo svete. Toto úsilie vyvrcholilo medzinárodným kongresom národných zväzov v roku 1938 v Bruseli. Názov poštový holub, ktorý bol uzákonený na tomto kongrese je dodnes symbolom holubárstva vo svete. Ďalšími dohodami boli uzatvorené otázky súťaženia, vyhodnotenia, organizácie výstav i olympiád. Aj keď začiatky chovu holubov vo vtedajšom Československu sú rozporuplné, na kongrese sme mali prvé zastúpenie.
Po 2. svetovej vojne sa holubári stretli v Londýne, a spoločne vytvorili organizáciu INTERNACIONAL FEDERATION BOPHILLE v skratke FCI. Zároveň dohodli a schválili, že víťazné holuby z jednotlivých štátov sa budú reprezentovať na olympiáde raz za dva roky. V roku 1949 sa konala prvá olympiáda vo francúzskom Lille. V roku 1981 sa olympiáda organizovala v Japonsku, v roku 2001 v Juhoafrickej republike, všetky ostatné sa organizovali v európskych krajinách. Európa ja centrom svetového holubárstva, no Čína, Japonsko, Thajsko súťažia o finančné sumy, o ktorých sa našim chovateľom ani nesníva...
Súťaž mladých poštových holubov MILION DOLLAR sa každoročne koná v Juhoafrickej republike, a je prístupná členom zväzu po akceptácii súťažných regúl. Okrúžkované mladé poštové holuby sa z centrálneho strediska dopravia do miesta súťaže. Po adaptácii sa holuby zúčastňujú cvičných letov a záver súťaže prináša ostré preteky a víťazov, na ktoré sú vsádzané vysoké finančné čiastky. Víťazné holuby prinesú majiteľovi veľký balík peňazí. Na týchto neoficiálnych majstrovstvách sveta sa zúčastňujú holubári z 35. krajín sveta.
Holubári na Slovensku
Na Slovensku chov poštových holubov zastrešoval drobnochov, neskôr vznikol SLOVENSKÝ ZVÄZ CHOVATEĽOV POŠTOVÝCH HOLUBOV. Ten koordinuje činnosť oblastných združení (máme okolo 34) s počtom od 100 – 400 členov. Oblastné združenia tvoria základné organizácie. Jedným z nich je aj Sabinov, do ktorého spadajú ZO Sabinov, ZO Lipany, ZO Torysa, ZO Ľubotín a ZO Brezovica.
ZO Lipany tvorí 25 aktívnych členov, ktorí prichádzajú z okolitých obcí – Dubovica, Krivany, Kamenica, Hanigovce, Rožkovany, Pečovská Nová Ves a Lipany. Každý chovateľ poštových holubov pozná stanovy zväzu. Medzi tie patria:
- holuby nesmú byť chované spolu s hydinou
- musia byť pravidelné očkované
- pred každou sezónou chovateľ predkladá doklad od veterinára, že holub je zdravý
- a iné . . .
Pred sezónou každý člen dostane plán pretekov, kde chovateľ nahlási počet nasadených holubov. Oblastné združenie určí poplatok za holuba na jednotlivé preteky, vzhľadom na prepravu do miesta vypustenia. V druhej polovici apríla sa začína s cvičnými letmi, aby sa holuby prebudili po zimnej prestávke. Začiatkom mája už začínajú víkendové, ostré preteky ktoré trvajú do konca júla.
ZO Lipany okrem svojej pretekovej činnosti prezentuje poštové holuby aj na rôznych podujatiach ako napr.: Dni mesta Lipany, Pečovskonovoveský jarmok,obecné slávnosti v regióne a ďalšie. Aj výstavy holubov v rámci Dňa detí sa tešia veľkej obľube. Najmenším porozprávame o chove holubov, o súťažení a zároveň sa pokúšame nájsť nových členov.
Touto cestou apelujeme na členov ZO a všetkých, ktorí holubárskemu koníčku fandia, aby v spolupráci s poslancami obecných zastupiteľstiev hľadali nové možnosti prezentácie činnosti chovateľov poštových holubov. Bohužiaľ naše organizácie sú prestarle, a dnešní mladí ľudia zatiaľ nenašli vzťah i záujem o chov poštových holubov.
Tráviť voľný čas pri hrkútaní holubov má svoje čaro a prináša nevšedné zážitky. Možno sme vás zlákali a pridáte sa k nám. Rozšírme spolu kruhy holubárov a zabezpečme kontinuitu v dobre rozbehnutom športe s celosvetovou históriou. Ak sa dáte pozvať do našich radov, budeme potešení. Bližšie info a kontakt: Jozef Kočiščák,0918 286 115. Letu zdar!
Jozef Kočiščák
predseda ZO SZCHPH Lipany
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.