Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Robert Szymani

Dátum: 13.11.2017
Autor: Mesto Lipany
Počet videní: 774
Robert  Szymani

Podľa amerického herca Petra Straussa byť umelcom znamená stvoriť z reality, ktorú si väčšina ľudí neuvedomuje, skutočnosť novú, ktorá im je nápadná. A presne takéto nápadné obrazy sme mohli obdivovať v predposledný októbrový  pondelok v mestskej galérii na vernisáži výstavy tematických kresliacich, grafických a maliarskych cyklov, autorom ktorých je  Robert Szymani, výtvarný umelec z Poľska. Pre niekoho nezrozumiteľné, pochmúrne, pre iného záhadné, tajuplné, inšpiratívne. Práve o to sa umelec vo svojich tematických cykloch snažil. Vyvolať záujem a možno i polemiku.

Robert Szymani pochádza z mesta Siedlce, ktoré sa nachádza neďaleko Varšavy. Tu sa narodil, tu žije a pracuje. V Lipanoch nie je po prvý raz, naše mesto navštívil  už na medzinárodnom výtvarnom plenéri v roku 2007.

Už počas štúdia na fakulte pedagogiky rozvíjal svoje umelecké zručnosti a od roku 1983 aktívne svoje diela vystavuje. Venuje sa  kresbe, maľbe, grafike. Je pedagógom na Fakulte humanitných vied v Siedlce, kde vyučuje maľbu. Aktívne sa podieľa na spoluorganizovaní  umeleckých dielní  a výstav vo svojom rodnom meste. Umelecké diela Roberta Szymaniho sú v súkromných zbierkach v Poľsku a v zahraničí. Svoje diela prezentoval na 50 kolektívnych výstavách a 24 samostatných výstavách. Na jednu z nich, vás pozývame do našej mestskej galérie v termíne do  30. novembra tohto roku.

                                                          

Mária Kmecová

členka kultúrnej komisie

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.