Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mladý cestovateľ z Lipian si plní svoje sny

Dátum: 04.01.2016
Autor: Mesto Lipany
Počet videní: 2996
Mladý cestovateľ z Lipian si plní svoje sny

Ako dieťa mal rôzne záľuby podobné záľubám dnešných detí. Rád kreslil graffiti, počúval hudbu a rovnako ako väčšina malých chlapcov – hral futbal. Už od malička bol vedený k turistike a chodieval s rodičmi do Vysokých Tatier, Slovenského raja a okolitých lesov po turistických chodníčkoch. Dnes už 21 ročný Peter Vaľuš pracuje vo Švajčiarsku a plní si svoj najväčší sen – cestovanie po svete!

Už počas štúdia na strednej škole Peter cestoval po Európe. Bulharsko, Poľsko Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko a Česká republika boli krajinami, ktoré navštívil. Neskôr (po skončení školy) sa zamestnal v Nemecku, ktoré precestoval krížom-krážom. Zmenou bolo polročné pôsobenie v Rakúsku, a napokon prišla vytúžená zmena – Švajčiarsko!

Švajčiarsko ho očarilo „na prvý pohľad“. Nádherná scenéria Álp a kilometre turistických chodníkoch a horských trás je to, čo robí Petra šťastným. Čo ho okrem krásy prírody drží vo Švajčiarsku? „Vo Švajčiarsku ma očarilo správanie sa ľudí na úradoch či v obchode.  Nikam sa neponáhľajú, sú usmievaví, spokojnejší a viac športovo založení“, skonštatoval Peter. V Alpách sa čoraz častejšie stretáva s vynikajúcou kondíciou skôr narodených, ktorí nemajú problém behať klusom až na samotný vrch, kým mladí často nevládzu ani normálnym krokom. Mladý cestovateľ si v minulom roku našiel aj novú záľubu v Alpách, je ňou lezenie po ViaFerratach.

Neostalo však iba pri putovaní Švajčiarskom. Zoznam navštívených krajín sa rozrástol o Francúzsko, Taliansko, Anglicko a „najkrajšiu krajinu, akú kedy videl“ Island. Ten navštívil prednedávnom spoločne s troma kamarátmi. Opäť nedotknutá príroda, čistý vzduch, ľudia bez stresu (veľmi mierumilovní)..., jednoducho krása! Je to krajina ohňa a ľadu – sopky, ľadovce, hory, pláže, ale aj oblasti, kde je iba kameň a láva. Ako dodáva Peter: „Je urážkou pýtať sa domáceho, či verí na elfov.  Berú to ako výsmech. Ľudia na Islande veria, že jestvujú elfovia morí, hôr, stromov, potôčikov a vzduchu, veria aj na neviditeľných ľudí (huldufólk). Žijú v symbióze s prírodou, mali by sme si brať od nich príklad.“

Ako je to so stravou počas cestovania?  Každá krajina má svoje „národné jedlá“, teda cestovanie svetom so sebou prináša aj netradičné ochutnávky. Švajčiari majú veľmi radi kvalitné syry. Na Islande si pochutnal na zdochnutom žralokovi. Harákl je vyhlásená pochúťka! Ide o žraloka grónskeho, ktorý sa vyskytuje v miestnych vodách. Jeho mäso musí prejsť špeciálnou úpravou, inak je pre človeka jedovaté. Islanďania ho zakopávajú na mesiace do zeme, kde mäso kvasia. Mäso (po úprave) konzumujú pokrájané na malé kostičky. Neobyčajne chutná je aj kaša – veľmi sladká. Tú Islanďania zhotovujú z rozvareného bravčového mäsa vyšľahaného s vanilkou. Nemenej obľúbenou pochúťkou sú sušené ryby, tie pripomínajú chipsy. V Nemecku neďaleko Frankfurtu je vinica, kde sa vyrába víno vysokej kvality.

Peter Vaľuš organizuje svoje cesty po svete (aj) prostredníctvom turistickej zoznamky na internete. V horách sa cíti slobodne a za tie roky v zahraničí sa naučil relaxovať a ako sám hovorí: „Chcem, aby sa zo mňa stal vzdelaný človek, ktorý získava informácie, skúsenosti, ale naučil sa aj vďačnosti, pretože nie každý, koho stretnem, má taký komfort ako my doma.“

Nerozlučným kamarátom na cestách je fotoaparát. Ako však konštatuje: „Aj keby som fotoaparát nevlastnil, nikto mi nevezme moje skúsenosti, zážitky a spomienky získané v navštívených krajinách.“

Bol by to však hriech nemať fotoaparát pri sebe. Najkrajšie fotografie zverejňuje na sociálnych sieťach, aby krásy sveta videli kamaráti i jeho rodičia a súrodenci. Fotografickým vzorom je slovenský fotograf a cestovateľ Filip Kulisev.

V cestovaní podporujú Petra najmä jeho rodičia, aj keď niekedy majú trochu o neho obavy. Ale to je prirodzené. Najväčšiu radosť mu robia pozitívne ohlasy na fotografie či cestovanie po svete. Ako hovorí Peter: „Skúsenosti za telkou nenazbieram.“ Jeho „cestovateľskou úchylkou“ je zbieranie magnetiek. Tie si donesie z každého navštíveného miesta, v súčasnosti ich je 22!

Kam budú smerovať jeho kroky v novom roku? „Mám radšej prírodu ako veľkomestá, napr. radšej Nový Zéland ako New York. Neuveriteľne ma láka Ázia a Južná Amerika. Plánujem navštíviť aj Japonsko a Španielsko. Najväčším snom ale zostáva Tibet.“ dodal na závers úsmevom.

Viac fotografií z cestovania Petra Vaľuša nájdete nawww.iqkids.sk.

Mgr. Ľuboš Lukáč

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.