Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Školské jedálne

Dátum: 08.07.2022
Autor: Martina Čekanová
Počet videní: 1304
Školské jedálne

Čím žijú školské jedálne počas školského roka, ale aj počas prázdnin? Spýtali sme sa za vás...

Spýtali sme sa za vás...

Je tu koniec školského roka, školy sa na dva mesiace zatvoria, začínajú prázdniny, dovolenky. Neoddeliteľnou súčasťou života škôl sú aj školské jedálne. Poskytujú služby, ktoré ocenia nielen samotní žiaci, ale aj ich rodičia a zamestnanci škôl. Podľa informácií programu Skutočne zdravá škola, každé dieťa od materskej školy až po strednú skonzumuje v školskej jedálni viac ako 4 000 pokrmov. V našom meste sú tri školské jedálne – ŠJ Hviezdoslavova 1, kde je riaditeľkou Mária Čarnogurská, ŠJ Komenského 14, riaditeľka Anna Čontofalská, a pri Gymnáziu Lipany je vedúcou ŠJ Darina Cupráková. Čím žijú školské jedálne počas školského roka, ale aj počas prázdnin, na to sme sa spýtali riaditeliek, resp. vedúcej  jednotlivých školských jedální.

Väčšina z nás prešla školským stravovaním. Aké je školské stravovanie v súčasnosti? Zmenilo sa nejako podstatne v posledných rokoch?

Darina Cupráková, ŠJ Gymnázium Lipany:

„V súčasnosti sa jedlá sa pripravujú podľa materiálno- spotrebných noriem, ktoré  sú schválené ministerstvom školstva a sú v platností od 1. 9. 2021. Jedlá pripravujeme podľa 1. finančného pásma z roku 2019. Našimi stravníkmi sú stredoškoláci a dospelé osoby.Pri príprave jedál používame zaužívané receptúry, ale do jedálneho lístky zaradzujeme nové  jedlá, prílohy, závarky, šaláty a pod., pripravené podľa platných noriem a princípov zdravej výživy.“

Anna Čontofalská, ŠJ Komenského 14:

„V školskom stravovaní prichádzajú deti do styku so zásadami správnej výživy. Rodiny trávia málo času pri spoločnom jedle a to sa prejavuje aj v porušovaní stravovacích návykov u detí. Keď sa potom títo stravníci objavia v školskej jedálni, veľmi ťažko prijímajú zásady správnej výživy. V súčasnosti prešlo stravovanie určitými zmenami, predovšetkým znížením soli a cukru pri príprave pokrmov. Prioritou je motivovať žiakov k zdravým stravovacím návykom a k prevencii proti obezite.“

Mária Čarnogurská, ŠJ Hviezdoslavova 1:

„Zmenili sa materiál no-technické normy, podľa ktorých sa deti stravujú zdravšie a zmenili sa finančné pásma na nákup potravín.“

 

Pre koľko stravníkov varíte? Varíte aj počas prázdnin?

Darina Cupráková, ŠJ Gymnázium Lipany:

„Počet stravníkov sa pohybuje od 300 – 350 denne, čo predstavuje okolo 5500 obedov mesačne. Ale navarili sme aj vyše 6 000 obedov. Počas školských prázdnin sa z dôvodu neefektívnosti a nezáujmu o stravovanie našich stravníkov nevarí.“

Anna Čontofalská, ŠJ Komenského 14:

„Varíme okolo 700 obedov, a to nielen pre žiakov základnej školy, ale aj pre Materskú školu Kpt. Nálepku 7 a Kpt. Nálepku 19. Pre materské školy zabezpečujeme aj vyše 100 porcií desiat a olovrantov, pre niektorých žiakov aj suché balíčky. Počas letných prázdnin varíme jeden mesiac pre deti v MŠ, v jasliach a letných táboroch.“

Mária Čarnogurská, ŠJ Hviezdoslavova 1:

„Denne varíme do 430 obedov a pripravujeme aj do 125 desiat a olovrantov pre deti v Materskej škole Námestie sv. Martina a v jasliach.“

 

Ktoré jedlá patria medzi najobľúbenejšie a naopak, kedy sa vám vracajú skoro plné taniere?

Darina Cupráková, ŠJ Gymnázium Lipany:

„Podľa prázdnych tanierov vidíme, že naším stravníkom jedlo u nás chutí. Občas sa stane, že tanier s malými zvyškami jedla hovorí o tom, že pripravená novinka stravníkov nenadchla.“

Anna Čontofalská, ŠJ Komenského 14:

„Naši žiaci majú radi krájané mäso na kocky so šťavou a ryžou či tarhoňou, koložvársku kapustu so zemiakovou kašou. Ale aj rôzne druhy omáčok s cestovinou a knedľou. Nie veľmi im chutia jedlá z rýb a zeleniny, čo je škoda.“

Mária Čarnogurská, ŠJ Hviezdoslavova 1:

„Obľúbené sú buchty na pare s čokoládovou polevou, pizza, mäso na smotane s kolienkami, špagety so syrom a kečupom. Plné taniere sa u nás nevracajú, ale menej obľúbené jedlá u detí sú bezmäsité jedlá, napr. zapekaná brokolica, z príloh bulgur.“

 

Majú žiaci radšej sladké a múčne jedlá, alebo skôr jedlá z mäsa? A čo zeleninové šaláty?

Darina Cupráková, ŠJ Gymnázium Lipany:

„Stravníci uprednostňujú skôr mäsové pokrmy, majú radi aj sladké, ale prekvapivo menej im chutia múčne kysnuté pečené jedlá. So zeleninovými šalátmi nemajú problém.“

Anna Čontofalská, ŠJ Komenského 14:

„Deťom v materskej škole, ale aj žiakom základnej školy veľmi chutia sladké a múčne jedlá, ako sú buchty na par, dukátové buchtičky s vanilkovým krémom či žemľovka  jablkami a orechmi. Niektorí však majú radi jedlá z mäsa a postupne sa učia konzumovať aj zeleninové šaláty. Väčšina detí je so stravou spokojných, zjedia všetko bez problémov a často si žiadajú aj dupľu.“

Mária Čarnogurská, ŠJ Hviezdoslavova 1:

„Je to individuálne, nižšie ročníky obľubujú skôr múčne sladké jedlá, vyššie ročníky mäsité jedlá. Obľúbenými šalátmi sú uhorkový a mrkvový, menej obľúbeným je šalát z kyslej kapusty a paradajkový.“

 

Na čo musí dbať riaditeľka či vedúca školskej jedálne pri zostavovaní týždenného jedálneho lístka?

Darina Cupráková, ŠJ Gymnázium Lipany:

„Najväčším problémom u nás je, že 1.finančné pásmo na nákup potravín nepostačuje na pokrytie skutočných nákladov. Je problematické skĺbiť, aby boli splnené aj legislatívne požiadavky, aj dodržiavanie zásad zostavovania jedálneho lístka, aj dodržiavanie energetickej a nutričnej hodnoty jedál. Podľa nových noriem by sa mali podávať ovocné 100% šťavy, ktoré sú ale veľmi drahé a zbytočne zaťažujú finančný limit.“

Anna Čontofalská, ŠJ Komenského 14:

„Pri zostavovaní týždenného jedálneho lístka dodržiavame predpísané množstvo živín, minerálov, vitamínov a dbáme na pestrosť a čerstvosť surovín. Týždenný jedálny lístok obsahuje dve hlavné mäsité jedlá, jedno jedlo so zníženou dávkou mäsa, jedno múčne a jedno zeleninové jedlo.“

Mária Čarnogurská, ŠJ Hviezdoslavova 1:

„Dbáme na dodržiavanie zásad pri zostavovaní jedálneho lístka na týždeň: 3x mäsité jedlo, z toho jedna znížená dávka mäsa, 1x múčne jedlo a 1x zeleninové jedlo. Ako prílohy sa majú dvakrát dávať zemiaky, uprednostňovať šaláty z čerstvej zeleniny a podávať čerstvé ovocia, ako to umožňuje finančný limit.“

 

Akú máte skúsenosť so zavádzaním nových receptúr? Ako reagujú stravníci, keď ako prílohu dostanú namiesto ryže bulgur alebo keď v polievke nájdu pohánku či cícer, nie cestoviny?

Darina Cupráková, ŠJ Gymnázium Lipany:

„Z mojej skúsenosti uvediem, že staršie vekové kategórie stravníkov vítajú zavádzanie noviniek. Mladšie sú skeptickejšie k našim pokusom o inovácie jedálneho lístka.“

Anna Čontofalská, ŠJ Komenského 14:

„Pri zavádzaní nových receptúr naši stravníci reagujú rôzne. Niektoré novinky si obľúbili viac a niektoré menej, ale na nové receptúry si postupne zvykajú a obľubujú už aj pohánku, bulgur či cícer.“

Mária Čarnogurská, ŠJ Hviezdoslavova 1:

„Tak ako všetko nové aj nové receptúry jedál potrebujú čas, aby sa s nimi stravníci zžili a zvykli si na ne. Preto aj bulgur či pohánku len postupne zaradzujú medzi obľúbené jedlá a prílohy.“

 

Všetci vidíme, ako enormne rastú ceny potravín. Ako sa  vyrovnávate s týmto problémom? Vystačíte s príspevkom stravníkov, resp. ich rodičov na nákup potravín?

Darina Cupráková, ŠJ Gymnázium Lipany:

„Keďže sme stredná škola, nepatríme ani do programu Školské ovocie a Školské mlieko, ktorým by sme si vedeli aspoň sčasti pomôcť, čo sa týka finančného limitu a výživovej a nutričnej hodnoty jedál. Z toho vyplýva, že pri dnešných cenách potravín je žiaduce upraviť finančný limit na nákup potravín tak, aby boli pri príprave jedál dodržiavané platné legislatívne požiadavky a vedeli sme zosúladiť finančné možnosti s požiadavkami stravníkov.“

 

Anna Čontofalská, ŠJ Komenského 14:

„V poslednom období ceny potravín veľmi narástli. Aby sme sa zmestili do denného limitu príspevkov od stravníkov na nákup potravín, sme nútení variť jedlá viac z kuracieho a bravčového mäsa a menej z hovädzieho a rýb. Museli sme obmedziť aj prídavok k obedu – ovocie, jogurt, cereálna tyčinka. Napriek tomu, že sme od 1. júna 2022 prešli do 2. finančného pásma, čo je navýšenie pre deti v MŠ o 0,08 centov, z 1,37 na 1,45 na deň a u ostatných stravníkov o 0,07 centov na deň, nebude to postačovať na rôznorodosť pri príprave jedál.“

Mária Čarnogurská, ŠJ Hviezdoslavova 1:

„Keďže ceny potravín veľmi rýchlo rastú, boli sme nútení prejsť do vyššieho finančného pásma a uvidíme, či to bude postačujúce vzhľadom na sústavný nárast cien potravín. V našom zariadení varíme iba z finančných prostriedkov, ktoré uhradia rodičia, a to mesačne ako stravný poplatok za počet dní v mesiaci v danom finančnom pásme.“

 

 

 J_KOM_14_1J_KOM_14_3J_KOM_14_4DSC02668DSC02663

 



Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.